Úvod » Herbář » Lichořeřišnice


        

Lichořeřišnice

skladem

 

Číslo produktu: H1

Popis zboží

Český botanický název: Lichořeřišnice větší
Běžný název: řeřicha, kapucínka
Latinský název: Tropaeolum Majus
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Z kapucínky mast, na lysinu past! Přírodní antibiotikum vhodné k léčbě chronického onemocnění močových cest, urogenitálních onemocnění nebo zlatého stafylokoka.

Botanický popis rostliny

Lichořeřišnice větší je ve středoevropských klimatických podmínkách jednoletou bylinou. Je pro ní charakteristická plazivá poléhavá lodyha, která dosahuje délky až 3 metrů. Oku lichotí oranžové pětičetné květy solitérně vyrůstající z plejády lysích štítovitých listů.

Původ a rozšíření

Zeměmi původu lichořeřišnice větší jsou jihoamerické státy – Ekvádor, Peru a Kolumbie. Na konci 17. století tak zvaná kapucínka svou krásou uchvátila evropské cestovatele a byla převezena na náš kontinent pro dekorativní účely. Protože ale této květině vyhovuje subtropické a mírné klima, uchytila se bez problémů i v dalších koutech světa - na příklad v Číně či Austrálii.

Využití

Lichořeřišnice není jen oku lahodící květina, ale jedná se i o velmi účinné rostlinné antibiotikum.Výhodou je šetrné působení na organismus, kdy narozdíl od jiných antibiotik nelikviduje přirozenou mikroflóru trávicího traktu a dalších sliznic. Je prokázáno, že působí ničivě na bakterie jako Streptococcus, Staphylocuccus či Salmonela. Léčivé účinky lichořeřišnice se zaměřují především na respirační či urogenitální onemocní bakteriálního původu. Velmi dobré výsledky byly zaznamenány především u chronických zánětů močového ústrojí. Pro schopnost vylučování plícemi se užívá při zánětech dýchacích cest. Pozor na astma se však doporučuje neužívat. V poslední době je lichořeřišnice středem zájmu díky nevídanému účinku na zlatého stafylokoka - Staphylococcus aureus.Se stafylokokem a tohoto typu se během života setká většina lidí a pro většinu nepředstavuje vážnou hrozbu. Problém nastává při oslabené imunitě a uhnízdění stafylokoka v těle. Stafylokok pak působí opakované záněty na různých částech těla a je téměř nemožné se konvenčními antibiotiky zbavit. Zde se jako velice slibný prostředek ukazuje právě lichořeřišnice, která zlatého stafylokoka dokáže účinně hubit.Lichořeřišnici užíváme v nálevu nebo tinktuře. Problémem je, že většina lidí sáhne po lichořeřišnici až ve chvíli, kdy konvenční léčba ATB nezabírá. V tuto chvíli je ovšem zničena prospěšná mikroflóra těla a velice oslaben imunitní systém. Pokud by člověk sáhl po lichořeřišnici jako po první volbě – popřípadě doplnění klasických ATB,zánět by byl vyléčen do několika dnů. Pokud je však zničena mikroflóra sliznic a oslaben imunitní systém, je potřeba toto obnovit, jinak nikdy nedojde k úplnému ozdravení organismu, jelikož přes nechráněné sliznice budeme neustále chytat nové a nové záněty a při imunitním oslabení se vždy začne ozývat stafylokok. V této fázi je nutné brát lichořeřišnici několik týdnů u zlatého stafylokoka až 3 měsíce. Dokud nedojde k plnému uzdravení. Listy připomínající štít mohou vyhrát také bitvu s padajícími vlasy. Ve formě vývaru či lihové tinktury brání padání vlasů a posilují jejich růst.

Účinné látky

Kapucínka obsahuje látku zvanou glykotropeolin, která se v organismu enzymaticky štěpí na antibioticky aktivní isothiokyanát benzylnatý. Z dalších obsahových látek můžeme jmenovatvitamin C, železo či draslík.

Tradiční dávkování

Výše uvedené látky obsahuje plod, list i květ lichořeřišnice. Při léčbě bakteriálního onemocnění můžeme lichořeřišnici užívat buď ve formě čajového nálevu z listů či plodu nebo v podobě tinktury. Nálev připravíme z jedné lžičky drcených semen. Zalijeme 200ml vroucí vody a louhujeme 15min.  Popíjíme 3x denně při akutních obtížích (pravidelně po 8 hodinách jako antibiotika-Antibiotická látka lichořeřišnice začne působit po 2 hodinách od pozření a kumuluje se po 10hodinách. Po 16 hodinách je z těla plně vyloučena a nepůsobí. Proto lichořeřišnici, tak jako standardní ATB, musíme užívat pravidelně a nevynechávat dávky. )  nebo 1x denně jako prevenci. Při problémech s růstem vlasů vmasírujeme tinkturu z lichořeřišnice a jiných bylin v pravidelných intervalech do pokožky hlavy. Zajímavé pikantní chuti byliny můžeme využít v letních salátech přidáním listů či plodů, zpestřením pro chuťové buňky budou i v octu naložené nezralé květy připomínající kapary.